Plan pobytu noworodka w oddziale
PLAN POBYTU NOWORODKA W ODDZIALE NOWORODKOWYM
Po urodzeniu – każdy noworodek urodzony drogami natury, prawidłowo oznakowany (na rączki dziecka założone są opaski identyfikacyjne z informacją: nazwisko, płeć, data i godzina urodzenia) umieszczany jest na brzuchu mamy w celu kolonizacji jej bakteriami. Realizujemy tzw. kontakt "skóra do skóry", zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23.09.2010r. (Dziennik Ustaw N 187/poz.1259). Lekarz neonatolog ocenia stan zdrowia dziecka i podejmuje decyzję, czy maluch może zostać u matki na brzuchu dłużej - czas kontaktu "skóra do skóry" wynosi co najmniej 2 godziny. Po upływie 2 godzin mama i jej dziecko przenoszone są na salę w Oddziale Położniczo-Noworodkowym celem realizacji dalszego pobytu.
W przypadku mam, które rodzą swoje pociechy drogą cięcia cesarskiego, w naszym szpitalu zaszczyt realizowania kontaktu skóra do skóry przypada Tacie. To do jego klatki piersiowej przytula się maluch przez pierwsze dwie godziny oczekiwania na zakończenie operacji i wczesnej obserwacji pooperacyjnej mamy.
Na sali dalszego pobytu (rooming in) dziecko przebywa z mamą, aż do momentu wypisu. Czas hospitalizacji po porodzie drogami i siłami natury trwa 2 pełne doby. Mamy wypisujemy w 3. dobie życia dziecka. Po cięciu cesarskim czas niepowikłanego pobytu wydłuża się do 3-4 dób.
Wskazana ilość osób jednorazowo odwiedzających pacjentkę to 1-2 osoby. Bardzo prosimy Rodziców o bardzo rozważne wprowadzanie na salę dzieci do 12. roku życia. Istnieje uzasadniona obawa przeniesienia przez nie infekcji wirusowych, zakaźnych chorób dziecięcych, jak np. ospa wietrzna, które są niebezpieczne dla noworodków.
Uprzejmie prosimy o uszanowanie naszych wskazówek w celu utrzymania bezpieczeństwa epidemiologicznego noworodków znajdujących się na oddziale neonatologii i intymności hospitalizowanych kobiet w tym wczesnopoporodowym okresie.
Pielęgnacja noworodka - kąpiel oraz tzw. suchą pielęgnację pępka w naszym oddziale wykonują Panie pielęgniarki/położne. Wszystkie czynności pielęgnacyjne u noworodków wykonywane w oddziale omawiane są z mamą dziecka, tak aby mama zrozumiała i nauczyła się samodzielnie wykonywać je w domu. Serdecznie zapraszamy ojców do włączania się w czynności pielęgnacyjne ich maluchów.
Informacje dotyczące wyprawki, jaką mama powinna mieć przy sobie w trakcie planowanego przyjęcia do oddziału neonatologii, zamieszczono na osobnej stronie: PORÓD W SZPITALU - WYPRAWKA DLA DZIECKA I MAMY.
Laktacja - bardzo ważna dla kobiety i nie mniej ważna dla dziecka. Pierwsze karmienie ma miejsce najczęściej w ciągu dwóch godzin po porodzie. Zalecamy przystawianie noworodka do piersi tak często, jak tylko sobie tego życzy. Częste karmienie piersią bardzo korzystnie działa na stymulację laktacji i szybsze przybywanie pokarmu u mamy. Pierwsze krople pokarmu to tzw. siara, która jest bardzo kalorycznym pokarmem i ma dużą zawartość immunoglobulin, działa tak jak 'naturalna szczepionka' - gotowe przeciwciała płyną od matki do dziecka, chroniąc je przed chorobami zakaźnymi przynajmniej do 6. miesiąca życia. Nie zalecamy karmienia noworodków mieszankami modyfikowanymi. Dziecko dokarmiane jest wyłącznie wtedy, gdy są do tego wskazania medyczne lub na wyraźne życzenie rodzica. W naszym oddziale z pomocą wszystkim karmiącym mamom przychodzi pani instruktor laktacyjna. Jest psychologiem, zatem wspiera kobiety zarówno w zakresie ich potrzeb emocjonalnych, jak i technicznych związanych z prawidłowym przystawianiem noworodka do piersi i innych. Dodatkowe materiały edukacyjne dotyczące laktacji zamieszczone są na stronie internetowej Szpitala: KARMIENIE PIERSIĄ.
Leki podawane noworodkom - podajemy witaminę K domięśniowo (jednorazowo w iniekcji) w celu profilaktyki krwawień, w związku z niedoborem witaminy K (zalecenie Zespołu Ekspertów w Dziedzinie Pediatrii i Neonatologii w sprawie profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt).
Zabieg Credego - maść do oczu (0,5% Erythromycyna) podawana noworodkowi po urodzeniu w celu profilaktyki zakażeń spojówek.
Szczepienia profilaktyczne - wykonywane są noworodkom w ciągu pierwszych 12-24 godzin życia. Podawana jest szczepionka przeciwko WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) i BCG (gruźlica). Szczepienie BCG może być czasowo odroczone ze względu na stan kliniczny dziecka. Na szczepienia i podawane noworodkowi leki rodzice lub opiekunowie prawni wyrażają pisemną zgodę. Mogą również uczestniczyć w zabiegu szczepienia swojego dziecka.
Badanie przesiewowe noworodków w kierunku chorób wrodzonych (pobieranie krwi z pięty na fenyloketonurię, mukowiscydozę, wrodzoną niedoczynność tarczycy oraz w kierunku rzadkich zespołów metabolicznych) - krew pobieramy po 48. godzinie życia dziecka na specjalne bibuły i po wysuszeniu wysyłamy je do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Wyniki tych badań, tylko w przypadku konieczności ich powtórzenia, zostają przesłane na adres domowy w 14 dni od pobrania. Zatem brak wiadomości Poradni Badań Przesiewowych jest dobrą wiadomością dla malucha.
Badanie przesiewowe słuchu noworodków metodą otoemisji akustycznej przed wypisem każde dziecko ma wykonane badanie słuchu. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości kierujemy dziecko do weryfikacji badania w ośrodku o wyższym stopniu referencji (ICZMP w Łodzi, Warszawa).
Test pulsoksymetryczny, 2-3 minutowy pomiar prawidłowości saturacji krwi na prawej kończynie dolnej między 2. a 24. godziną po urodzeniu. Saturacja mniejsza lub równa 95% jest wskazaniem do rozszerzenia diagnostyki kardiologicznej u dziecka, może sugerować nieprawidłowości anatomiczne w układzie sercowo-naczyniowym. Test ten powtarzamy jeszcze raz w dniu wypisu noworodka ze szpitala.
Opieka nad dzieckiem chorym
Noworodkom chorym, w szczególności wcześniakom, musimy zapewnić spokój, ciepło i wygodę. Pierwszy okres w oddziale noworodkowym Wasze Dziecko spędzi najprawdopodobniej w inkubatorze. Nad bezpieczeństwom Waszego dziecka w sposób ciągły pomaga nam czuwać kilka urządzeń, które rozmieszczone są wokół inkubatora. Są to monitory, które w sposób nieinwazyjny dla dziecka stale informują nas o jego oddychaniu, pracy serca, ciśnieniu krwi, saturacji oraz ciepłocie ciała.
Samodzielne oddychanie jest warunkiem życia, do tego są konieczne prawidłowo rozwinięte i zdrowe płuca. Niestety, u wcześniaków są one często niedojrzałe, natomiast donoszone dzieci mogą urodzić się z zapaleniem płuc. Takie noworodki wymagają pomocy w oddychaniu, którą zapewnia im urządzenia zwane respiratorem lub CPAP-em. Wykonują one dodatkowe oddechy do tchawicy przez rurkę intubacyjną lub do noska dziecka. Często konieczne jest również wdrożenie szerokowidmowej antybiotykoterapii celem skutecznego leczenia noworodka. Antybiotyki te podajemy zawsze drogą dożylną.
W pierwszych dniach życia wiele noworodków wykazuje objawy żółtaczki. Żółte zabarwienie skóry pochodzi od obecnej we krwi bilirubiny, którą powoli metabolizuje wątroba dziecka. Może wystąpić praktycznie u każdego zdrowego noworodka. Leczenie rozpoczynamy od fototerapii (wskazaniem do jego podjęcia jest odpowiednio wysoki poziom bilirubiny wolnej we krwi), która polega na naświetlaniu ciała noworodka specjalną lampą światła niebieskiego. Dzieci mają wtedy zasłonięte oczy, w celu ich ochrony przed intensywnym światłem. Dysponujemy również możliwością naświetlania dziecka w specjalnym kocyku do fototerapii, dzięki czemu nie ma konieczności umieszczania noworodka w inkubatorze. Mama może cały czas mieć „maluszka" przy sobie, karmić go i pielęgnować.
Jeżeli Państwa dziecko zachoruje już po wypisie do domu, będzie wymagało leczenia lub obserwacji w szpitalu, to do końca 1. miesiąca życia zostanie ponownie przyjęte do naszego oddziału razem z karmiącą go piersią mamą.