powrótLądowisko już działa

Od 14 września działa już lądowisko przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. St. Rybickiego w Skierniewicach. W dniu oficjalnego otwarcia na płytę lądowiska wylądował pierwszy helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Oficjalne otwarcie odbyło się 14 września 2015 roku po południu, ale już rano do szpitala w Skierniewicach przyleciał pierwszy śmigłowiec LPR, który zabrał chorego pacjenta po zawale serca do szpitala w Zgierzu.

- To lądowisko znacznie poprawi dostęp pacjentom do opieki medycznej, ale zdarzenie z rana potwierdza, że potrzebny jest dalszy rozwój tego szpitala. - mówił podczas otwarcia wicemarszałek Województwa Łódzkiego Dariusz Klimczak, odpowiedzialny za zdrowie w Łódzkiem. - Mam tu na myśli przede wszystkim otwarcie kardiologii inwazyjnej, aby pacjenci z zawałami nie musieli być przewożeni do innych ośrodków.

Marszałek zwrócił również uwagę na strategiczne miejsce skierniewickiego szpitala.

- W województwie łódzkim co roku tracimy około 50 mln złotych z tytułu tego, że pacjenci korzystają z opieki zdrowotnej w ościennych województwach. To trzeba zmienić a szpital w Skierniewicach jest taką właśnie jednostką buforową, która potrzebuje wsparcia w tym zakresie i takie wsparcie będzie udzielane. - dodał Dariusz Klimczak.

Podczas otwarcia gośćmi szpitala byli również posłanki na Sejm RP Dorota Rutkowska i Krystyna Ozga, prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, przedstawiciele Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego i NFZ w Łodzi oraz pracownicy i pacjenci szpitala. Skromny poczęstunek w postaci tortu ufundowała Cukiernia P. Chojecki.

Budowa lądowiska ruszyła w listopadzie 2014 roku. Projekt o wartości 1.535.941 złotych jest finansowany w kwocie 1.423.255 zł z budżetu Województwa Łódzkiego. 112.686 złotych pochodzi ze środków własnych szpitala. Dotychczas śmigłowce LPR lądowały na stadionie miejskim przy ul. Pomologicznej. Prace objęły budowę płyty lądowiska, oznaczeń świetlnych, przyległych alejek i latarni, a także dojazdu do SOR z bramą wjazdową. Lądowisko jest ważną inwestycją dla szpitala, który znajduje się pomiędzy ważnymi krajowymi ciągami komunikacyjnymi: autostradą A2 i drogą krajową S8.