powrótKPO Nabór Opieka długoterminowa i geriatryczna
Wniosek złożony przez nasz szpital w naborze Ministerstwa Zdrowia w ramach środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) uzyskał pozytywną rekomendację do realizacji.
Po podpisaniu umowy otrzymamy z Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie w wysokości 19 423 154,00 złotych na inwestycje w zakresie opieki długoterminowej dla naszego szpitala.
Opieka długoterminowa odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa i rosnącego zapotrzebowania na specjalistyczną opiekę dostosowaną do jego potrzeb.
„Fakt, że w 2024 r. udało się odblokować środki z KPO na ten cel, to ogromny sukces Ministerstwa Zdrowia. Co więcej udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską zmianę charakteru przyznawanych środków finansowych. Środki na inwestycje w opiekę długoterminową i geriatryczną, które pierwotnie były przewidziane jako pożyczki zostały przekwalifikowane jako granty. Dla mniejszych szpitali powiatowych, które nie miałyby możliwości zaciągania pożyczek z KPO ma to kluczowe znaczenie. Mogą bowiem skorzystać z bezzwrotnych grantów” – podkreśla Ministra Izabela Leszczyna.
To istotne wsparcie finansowe pomoże nam w poprawie standardów opieki i leczenia seniorów oraz osób wymagających stałej opieki w naszym powiecie.
W ramach przyznanej kwoty planujemy: utworzenie oddziału ZOL z 34 łóżkami, w tym 9 łóżek zostanie przekształconych z mało wykorzystywanych łóżek szpitalnych z oddziałów o najniższym obłożeniu na miejsca przeznaczone do opieki długoterminowej i geriatrycznej. Przedmiotowa inwestycja obejmuje budowę nowego pawilonu oraz zakup wyposażenia niezbędnego do utworzenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach. Oprócz przestrzeni przeznaczonej dla pacjentów powstaną także pomieszczenia rehabilitacyjne, terapeutyczne, socjalne oraz techniczne. Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych oraz osób z niepełnosprawnościami, zapewniając łatwy dostęp do wszystkich pomieszczeń i spełniając standardy uniwersalnego projektowania. Budynek będzie parterowy w kształcie zbliżonym do litery „L” z głównym wejściem od strony południowej. Dla pacjentów przeznaczonych zostanie 17 pokoi dwuosobowych, jeden jednoosobowy dla osoby z niepełnosprawnością oraz specjalna sala izolacyjna dla pacjentów zakaźnych. Wszystkie pokoje będą wyposażone w łazienki. W budynku znajdować się będą również gabinety lekarskie zabiegowe, rehabilitacyjne, psychoterapii oraz terapii zajęciowej, pomieszczenia medyczne, socjalne dla personelu medycznego, sala pobytu dziennego oraz szereg pomieszczeń pomocniczych. Zadanie obejmuje również zagospodarowanie terenu, w tym utworzenie podjazdów przy budynku ZOL.
Trudno nie zgodzić się z wiceministrą Katarzyną Kacperczyk, że „takie inwestycje wpłyną na poprawienie komfortu pobytu pacjentów w szpitalu, jak również komfortu pracy personelu medycznego”
Cieszymy się z uzyskanego wsparcia i mamy nadzieję na sprawne podpisanie umowy i przejście do fazy realizacji inwestycji z korzyścią dla naszego powiatu.