Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach
Certyfikacja ISO TUV NORD Biuletyn Informacji Publicznej ePUAP - KATALOG SPRAW Projekty UE

1899-2014, 115 lat Wojewódzkiego

Szpitala Zespolonego w Skierniewicach

1899-2014, 115 lat Wojewódzkiego  Szpitala Zespolonego im. St. Rybickiego

 

Szpital jest jednostką Samorządu Województwa Łódzkiego
(46) 834 07 00
  
   
  
 

powrótĆWICZENIA RATOWNICTWA MEDYCZNEGO 2016 - FILM

14 czerwca br. około godziny 12:00 na skrzyżowaniu ul. Trzcińskiej i Al. prof. Pieniążka w Skierniewicach dochodzi do wypadku drogowego, w którym ginie jedna osoba a 15 zostaje rannych. Na miejsce przyjeżdża pomoc, następnie poszkodowani trafiają do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego skierniewickiego szpitala.

Przed przejściem dla pieszych zatrzymują się dwa samochody, aby przepuścić przechodzącą przez pasy ciężarną kobietę i jej idące obok dziecko. Chwilę później najeżdża na nie rozpędzony bus, w którym podróżuje 10 osób. Siłą rozpędu jeden z samochodów osobowych najeżdża na przechodzącą kobietę po czym zatrzymuje się na pasie zieleni oddzielającym jezdnie, a jego kierowca w szoku ucieka z miejsca wypadku. Siła odrzutu powoduje, że drugi z samochodów osobowych przemieszcza się do pobliskiego rowu, podobnie dzieje się z busem.

Niemal natychmiast zgłoszenie o wypadku otrzymuje Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które powiadamia służby i podmioty ratownicze. Do zdarzenia przyjeżdża 7 zastępów z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 5 zespołów ratownictwa medycznego PRM – dwa zespoły stacjonujące w Skierniewicach, jeden z Lipiec Reymontowskich oraz kolejne dwa z Łowicza. Na miejscu okazuje się, że jedna z poszkodowanych osób nie żyje, a 15 pozostałych jest rannych. Kierujący Działaniem Ratowniczym (strażak, oficer PSP) po rozpoznaniu wstępnym kwalifikuje zdarzenie jako masowe i powiadamia o tym Kierującego Akcją Medyczną (ratownik medyczny pierwszego ZRM). Przybyli na miejsce strażacy i ratownicy medyczni przystępują do segregacji pierwotnej i udzielania medycznych działań ratowniczych. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany lotniczy zespół ratownictwa medycznego HEMS. Policja i Straż Miejska zabezpiecza miejsce wypadku, następnie poszkodowani są transportowani ambulansami PRM do SOR Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. St. Rybickiego w Skierniewicach, gdzie jest im udzielana dalsza pomoc z zastosowaniem segregacji wtórnej klasyfikacji poszkodowanych wg europejskiego systemu TRIAGE oraz procedur medycyny ratunkowej i wytycznych ERC 2015. Personel całego szpitala pozostaje w pełnej gotowości na przyjęcie pacjentów do poszczególnych oddziałów. W trakcie trwających czynności ratunkowych do SOR przychodzi dwóch nietrzeźwych mężczyzn, którzy wszczynają awanturę z personelem medycznym. Na pomoc zostaje wezwana Policja. W tym czasie jeden z oczekujących na przyjęcie do SOR pacjentów doznaje silnego bólu w klatce piersiowej i traci przytomność. Mężczyźnie natychmiast jest udzielana pomoc przez ratowników medycznych i lekarza SOR oraz kardiologa, po czym zostaje on przetransportowany do ośrodka specjalistycznego zajmującego się interwencyjnym leczeniem zawałów.

- To tylko ćwiczenia, jednak zostały przeprowadzone w warunkach możliwie najbardziej zbliżonych do realnych. - mówi Paweł Bruger, rzecznik prasowy szpitala w Skierniewicach. - Personel biorących udział służb nie znał ustalanego wcześniej w ścisłym kierownictwie i w dniu akcji zmienianego scenariusza zdarzeń, a całość akcji była obserwowana i oceniana przez powołany zespół specjalistów. Możemy z dumą powiedzieć, że personel szpitala stanął na wysokości zadania.

Ćwiczenia miały za zadanie sprawdzenie koordynacji i współdziałania służb i podmiotów ratowniczych na miejscu wypadku masowego oraz sprawności udzielanej pomocy w zakresie medycyny ratunkowej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

- Była to okazja do ćwiczenia czynności ratunkowych również przez jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. - mówi Mariusz Wielgosz, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Skierniewicach.

- Dla policjantów ćwiczenia te były okazją do doskonalenia umiejętności zabezpieczenia miejsca zdarzenia, organizowania objazdów, współpracy z innymi służbami i podmiotami ratowniczymi, współpracy policjantów z dyżurnym jednostki, obsługi miejsca zdarzenia i likwidacji jego skutków. - mówi Justyna Florczak-Mikina, rzecznik Komendanta Miejskiego Policji w Skierniewicach.

W ćwiczeniach brały udział następujące służby i podmioty ratownicze: Państwowa Straż Pożarna w Skierniewicach, Ochotnicza Straż Pożarna z Głuchowa, Bolimowa, Mokrej Prawej, Skierniewic i Nowego Kawęczyna, Komenda Miejska Policji w Skierniewicach, Straż Miejska w Skierniewicach, Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi, Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach. W rolę osób poszkodowanych wcielili się młodzi aktorzy z teatru Com.pl.ex działającego przy Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach, a rekwizyty w postaci wraków samochodów dostarczyła firma Stal Car. Dziękujemy!

WOJEWÓDZKI SZPITAL ZESPOLONY

im. Stanisława Rybickiego
w Skierniewicach
ul. Rybickiego 1
96-100 Skierniewice,
NIP: 836 10 81 857

Sekretariat (46) 834-07-50
Fax (46) 834-08-23
Centrala (46) 834-07-00
Izba Przyjęć (46) 834-07-03
E-mail. wsz.skier@lodzkie.pl
  www.wsz-skier.pl
2014-2017 © Wojewódzki Szpital Zespolony im. St. Rybickiego w Skierniewicach. Wszystkie prawa zastrzeżone