powrótElektroniczne zwolnienia lekarskie

Zwolnienia papierowe (ZUS ZLA) otrzymamy jeszcze tylko do końca listopada br. Potem przejdą one do historii. Od 1 grudnia 2018 r.  lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne (e-ZLA).

Jak to wygląda w praktyce? Lekarz przekazuje e-ZLA elektronicznie do ZUS. ZUS z kolei udostępnia e-ZLA płatnikowi składek (np. naszemu pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA. Następnie informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (pracownikowi) mającemu profil ubezpieczonego/świadczeniobiorcy na PUE ZUS.

Zdaniem Resortu Pracy i Polityki Społecznej wprowadzenie zwolnień elektronicznych znacznie uprości proces ich wystawiania przez lekarzy - wystawienie e-ZLA trwa krócej niż wystawianie zwolnienia papierowego. Poza tym pacjenci, dzięki temu, że e-zwolnienie automatycznie trafi do ZUS, nie będą mieli obowiązku dostarczenia ich wersji papierowej do zakładu pracy (do tej pory mieli na to 7 dni).  Podpisanie e-ZLA przez lekarza jest równoznaczne z przekazaniem go do ZUS.

Elektroniczne zwolnienia wystawiane są już w innych europejskich krajach. Na Litwie e-ZLA obowiązują już od 2010 roku, a okres przejściowy trwał tam zaledwie 6 miesięcy. We Włoszech elektroniczne zwolnienia są obowiązkowe od 2011 roku. W Szwecji, gdzie lekarze sami decydują, czy przekazuję dokument w formie elektronicznej czy papierowej, z elektronicznej formy korzysta 95 proc. lekarzy (dane ZUS).